HWI-LV24-120 Wiring:
Prepare Wires. When making wire connections, follow the
recommended strip lengths and combinations for the supplied
wire connectors. Note: Wire connectors provided are suitable
for copper wire only.
• Strip insulations 1/2 in. (10 mm) for 10–14 AWG (6–2.5 mm
• Strip insulation 5/8 in. (16 mm) for 16–18 AWG (1.5–1.0 mm
Use wire connector to join one or two 12 or 14 AWG supply wires
with one 10-18 AWG control wire. Connect Hot/Live feed to the
black wire, Neutral feed to the white wire, and Earth Ground to the
green wire.
HWI-LV24-CE Wiring:
Terminal blocks will accept one 1-2.5 mm
two 1-1.5 mm
(18-16 AWG) wires. Tighten terminal blocks to 0.40
to 0.57 N
m (3.5 to 5 in-lbs.). Do not overtighten. Connect Hot/Live
feed to the brown terminal, Neutral feed to the blue terminal, and
Earth Ground to the green/yellow terminal.
3. Replace mains voltage (high-voltage) cover.
4. If the processor and the accessory boards are not to be
installed at this time, install the enclosure cover.
Ensure product identification label is at the bottom of the cover.
Tighten screws to 2.3 N
m (20 in.-lbs.).
Please Read Before Installing
2
(18-10 AWG) wire or
2
NEC is a registered trademark of the National Fire Protection Association, Quincy, Massachusetts.
Lutron and HomeWorks are registered trademarks and 4 Series is a trademark of Lutron Electronics
Co., Inc. in the United States, the United Kingdom and the Community Trademark System.
© 2007 Lutron Electronics Co., Inc.
Lutron Electronics Co., Inc.
7200 Suter Road
Coopersburg, PA 18036-1299
Made and printed in the U.S.A. 01/07 P/N 043-151 Rev. C
24" Low-Voltage Enclosure
HWI-LV24-120
120 V
50/60 Hz 2 A
Mounting Diagram
44 mm
390 mm (15-1/8 in.)
(1-3/4 in.)
38 mm
200 mm
(1-1/2 in.)
(8 in.)
Screw
550 mm
locations for
(21-1/2 in.)
recess
mounting
270 mm
(10-3/4 in.)
370 mm
Wiring Diagram
No mains voltage
(high-voltage) in
shaded area
(IEC PELV/NEC
Class 2 only)
Power wiring entry (remove
mains voltage (high-voltage)
cover for access)
HWI-LV24-CE
230 V
50/60 Hz 1 A
8 mm dia.
(5/16 in.)
16 mm dia.
(5/8 in.)
keyholes
610 mm
(24 in.)