Lutron Homeworks HWI-LV17-120 Instrucciones Para La Instalación
Idiomas disponibles
Idiomas disponibles
Enlaces rápidos
Installation Instructions
Please Read Before Installing
methods (mounting hardware is not provided):
a a . . S S u u r r f f a a c c e e M M o o u u n n t t - - Use keyholes shown in Figure 1 with
bolts sufficient for 50 lbs. (23 kg) load 1/4" (M6) bolts
recommended.
b b . . R R e e c c e e s s s s M M o o u u n n t t - - Use screws through the right side of
the panel sufficient for 50 lbs. (23 kg) load. Mount panel
flush to or not more than 1/8" (3 mm) below the fin-
ished wall surface. Panel is 2-7/8" (7.3 cm) deep past
cover mounting tabs.
C C a a u u t t i i o o n n - - This equipment is air-cooled. Mount in a
location where the vented cover will not be
blocked. 12 inches (30 cm) of clearance in front of
the vents is required.
N N o o t t e e - - Internal relays will click while in use. Mount
in a location where such noise is acceptable.
C C a a u u t t i i o o n n - - This equipment is intended for indoor
use only.
2 2 . . R R u u n n 1 1 2 2 0 0 V V
run power wiring into the panel are shown in Figure 1.
Terminal blocks will accept one 18 through 10 AWG
(1-2.5 mm
2
) wire or two 18 or 16 AWG (1-1.5 mm
Tighten terminal blocks to 3.5 to 5 in-lbs. (0.40 to 0.57
Nm). Do not overtighten.
D D a a n n g g e e r r - - Locate and lock supply breaker in the
OFF position before wiring to power terminal
blocks.
C C a a u u t t i i o o n n - - All wiring must be in accordance with
national and local electrical codes.
are possible (not every board need be installed for a given
configuration):
HWI-D48 Dimmer Interface Board or HWI-H48 Dimmer
Hub and one HWI-WLB Wire Landing Board (if used).
Connect the leads from the supply transformer to the
power input terminals on the HWI-D48 or HWI-H48.
The upper left corner mounting location for the Dimmer
Hub/Interface Board is identified by a pink dot on the
enclosure. The upper left corner mounting location for
the Wire Landing Board is identified by a green dot on
the enclosure.
H H W W I I - - L L V V 1 1 7 7 - - 1 1 2 2 0 0
120 V
50/60 Hz 2 A
17-1/4"
(44 cm)
NEC Class 2;
IEC PELV
Control
Wiring Entries
Input 120 V
Hot from
Distribution Panel
(2.0 A max.)
2
) wires.
1-3/16"
120 V
Wiring
(3.0 cm)
Entry
6-3/4"
(17 cm)
4-5/8"
(11.75 cm)
(35.6 cm)
9-1/4"
(23.5 cm)
3/8"
3/8"
(1 cm)
(1 cm)
10"
(25 cm)
Input Neutral from
Input Ground from
Distribution Panel
Black
White
Green
HWI-WLB Wire Landing
Board
Screws for recess
mounting
14"
Mount Panel
Vertically
Supply
Transformer
HWI-H48 Dimmer
Hub (shown) or
HWI-D48 Dimmer
Interface
(NEC Class 2; IEC
PELV)
loading
Resumen de contenidos para Lutron Homeworks HWI-LV17-120
  • Página 3: Instrucciones Para La Instalación
    P P a a n n e e l l d d e e b b a a j j o o v v o o l l t t a a j j e e Instrucciones para la instalación H H W W I I - - L L V V 1 1 7 7 - - 1 1 2 2 0 0 120 V 50/60 Hz 2 A...