Lutron EcoSystem C5-BMJ-16A Guia De Instalacion
La caja de conexión del módulo de potencia
Ocultar thumbs Ver también para EcoSystem C5-BMJ-16A:
Idiomas disponibles
Idiomas disponibles
Enlaces rápidos
EcoSystem Power Module / Junction Box Mount | Install Guide
EcoSystem Dimming Power Module: C5-B MJ-16A
EcoSystem Switching Power Module: C5-XPJ-16A
ATTENTION: Please read this guide before installing
O N
O N
T R
T R
L U
L U
A T O
D IC
h a s
R IN
n u n it
W E
u ti o
P O
:C a
e r
p o w
o n in
n c ti
o t fu
O ff
is n
p e rl
y
p ro
h t
h t
y li g
y li g
D a
D a
s o r
S e n
Overview
• C5-BMJ-16 Module converts a circuit of one or
more Lutron Eco-10/Hi-lume dimming ballast into an
EcoSystem component.
• C5-XPJ-16 Module converts a circuit of non-dim
loads into an EcoSystem component.
• The module connects directly to the EcoSystem Bus
and accepts an occupant sensor, daylight sensor,
and infrared wallstation control inputs to drive the
attached dimming ballast(s).
EcoSystem Bus
EcoSystem
Ballast
IR Receiver
* not counted as one of the 64 devices allowed on the EcoSystem bus
Customer Assistance: 1 .844.LUTRON1
EcoSystem Power Module for control of Lutron
3-wire dimming ballasts and non-dim loads.
4 in x 4 in (102 mm x 102 mm)
Junction Box
z
0 H
5 0 /6
~
7 V
–2 7
a x .
A M
1 6
R
g
Class 2 Wiring Input
Front Cover
EcoSystem Bus
EcoSystem
Bus Supply*
Occupant Sensor
Lighting Remote
Specifications
EcoSystem Power Modules control up to 16 A of
Lutron 3-wire dimming ballasts (Hi-lume and Eco-10
only) or non-dim loads, and have the following
characteristics:
• Input voltage: 100 – 277 V~ 50/60 Hz
• Maximum switched load: 16 A
• Provides switching output and dimming control
(BMJ module only)
• Power Module power draw: 2 VA
• Dimming Power Module provides continuous
dimming throughout the ballasts specified range:
– 500 ft (152 m) maximum wire length between
BMJ module and controlled dimming ballast
• Single address on the EcoSystem Bus
• Accepts up to three sensors, one each of the
following types:
1. Daylight Sensor
2. Occupant Sensor
3. Infrared (IR) Receiver or Wallstation
NOTE: It is possible to connect more than 1 ballast
or load to a module. The module controls up to 16 A
of connected load as a single zone. If more than
one load is attached, the loads cannot be
controlled independently.
BMJ
or
Eco-10 or Hi-lume
XPJ
ballast(s)
EcoSystem Module
1
P/N: 032506 Rev. A 09/2017
Up to 64 devices total
Ballast
Daylight Sensor
Wallstation
English
®
Tabla de contenido
loading
Resumen de contenidos para Lutron EcoSystem C5-BMJ-16A
  • Página 9: Visión General
    Módulo de Potencia de Atenuación EcoSystem: C5-BMJ-16A Español Módulo de Potencia de Interruptores EcoSystem: C5-XPJ-16A ATENCIÓN: Por favor lea esta guía antes de instalar Módulo de Potencia EcoSystem para control de Lutron balastos de atenuación de 3-conductores y cargas no atenuadas. Especificaciones Los Módulos de Potencia EcoSystem controlan Caja de conexion de hasta 16 A de balastos de atenuación Lutron...