LEGRAND Wattstopper LMPL-111-20M Guia De Inicio Rapido
Idiomas disponibles
Idiomas disponibles
Enlaces rápidos
No: 28156 – 7/19 rev. 3
Catalog Number • Numéro de Catalogue • Número de Catálogo: LMPL-111-20M
LMPL-111-20M -U is BAA and TAA compliant (Product produced in the U.S.)
This unit is pre-set for Plug n' Go™ operation, adjustment is
optional.
Installation shall be in accordance with all applicable regulations, local and
NEC codes. Wire connections shall be rated suitable for the wire size (lead and
building wiring) employed.
For Class 2 DLM devices and device wiring: To be connected to a Class 2 power
source only. Do not reclassify and install as Class 1, or Power and Lighting Wiring.
required to correct the interference at his own expense.
The LMPL-111-20M plug load controller can be
mounted external to any junction box with 1/2"
knockouts, placing it in the plenum space.
The relay is rated for a load of up to 20A. The
Line (Black) and both Load (Red, and Black with
White Stripe) wires are #12 AWG. The Neutral
(White) wiring is #18 AWG.
The LMPL-111-20M communicates to all other
DLM devices connected to the DLM Local
Network. Connections shown are for example
only. The low voltage LMRJ cables can
connect to any DLM device with an open RJ45
receptacle.
WARNING: TURN THE
POWER OFF AT THE CIRCUIT
BREAKER BEFORE WIRING.
MOUNTING, WIRING, AND CONNECTING TO A DLM NETWORK
Corner Mount
Sensor
Switch
Wattstopper
DLM Enhanced Digital Single Relay Plug Load Controller
Relais numérique simple amélioré – Contrôleur de prises DLM
Controlador DLM de un solo relé para receptáculo de CA
Quick Start Guide • Guide de démarrage rapide • Guía de inicio rápido
Input Voltage ...................................................120VAC, 50/60Hz
Maximum Duplex Receptacle Rating ..................... 120VAC, 20A
Connection to the DLM Local Network ...................2 RJ-45 ports
Output to DLM Local Network ................ up to 150mA @ 24VDC
DLM Local Network Characteristics when using LMPL-111-20M:
Provides low voltage power over Cat 5e cable (LMRJ);
max current 800mA. Supports up to 64 load addresses, 48
communicating devices, and free topology up to 1,000'
max.Can be only combined with up to 4 LMRC/LMPL-100
series load controllers. All other LMRC/LMPL series can
support more than 4 per room
Metering capability in LMPL-111-20M provides power monitoring
within +/-2% of the true value.
Power monitoring capability when used with Wattstopper
compatible Network Management Software (DLM Dashboard,
Niagara N4 or BACnet compliant BMS).
Environment:
Operating Temperature ................32° to 131°F (0° to 55°C)
Storage Temperature ................. 23° to 176°F (-5° to 80°C)
Relative Humidity ..................... 5 to 95% (non condensing)
UL 2043 Plenum Rated, ROHS Compliant
Ceiling Mount
Sensor
DLM Local Network
Dimmer
LMRC series
Room Controller
CAUTION: TO CONNECT A COMPUTER TO THE DLM LOCAL
NETWORK USE THE LMCI-100. NEVER CONNECT THE DLM
LOCAL NETWORK TO AN ETHERNET PORT – IT MAY
DAMAGE COMPUTERS AND OTHER CONNECTED EQUIPMENT.
®
SPECIFICATIONS
Line
Voltage
Low Voltage
LMRJ Cables
LMPL-111-20M
Red wire to Switched Receptacle
Deep J-Box
Black wire w/white stripe to Unswitched Receptacle
Line/Hot
Black wire
Neutral
White wire
Loads
Ground
Switched
Receptacle
Ground
Unswitched
loading
Resumen de contenidos para LEGRAND Wattstopper LMPL-111-20M
  • Página 5: Especificaciones
    INSTRUCCIONES EN ESPAÑOL ESPECIFICACIONES Esta unidad está preconfigurada para el funcionamiento Plug n’ Go™; el ajuste es opcional. Voltaje de entrada ............120 VCA, 50/60 Hz La instalación debe realizarse conforme con todas las Capacidad máxima para receptáculo dúplex ......120VAC , 20A reglamentaciones aplicables, las normas locales y los Códigos Potencia de salida a DLM Red Local .......150 mA a 24 VCC NEC.