Audio-Technica ATH-ANC20 Manual De Usuario
Enlaces rápidos
10
English
Audio-Technica's ATH-ANC20 QuietPoint
®
technology to provide a comfortable listening environment in areas with high ambient
noise. The headphones feature a miniature microphone in each earpiece that picks up
ambient noise (such as traffic, air-handling systems, etc.) and creates a sound-cancelling
signal to effectively block the noise.
• QuietPoint
active noise cancelling headphones cut ambient noise by up to 80%
®
• Use for MP3, CD, DVD and in-flight entertainment systems; remove detachable cable
for noise-cancelling function without audio input
• Audio functions (in passive mode) even without the battery
• Fully integrated electronics—no external modules needed
• Compact folding design is ideal for travel
• Includes a protective pouch
Features and Included Accessories
1. Earcups swivel & fold up into the headband
2. Adjustable headband
3. Power indicator (Lights red when power is ON)
4. Replaceable earpads
5. Power switch (Activates noise-cancelling function when power is ON. Headphones
operate as stereo headphones in OFF position without active noise-cancelling function.)
6. Battery compartment lift tab
7. Detachable 1.2 m (3.9') cable with gold-plated 3.5 mm (
integrated volume control
8. Gold-plated airline adapter
9. AAA battery
10. Protective pouch
Installing the battery
The ATH-ANC20 requires one AAA battery for operation (included). Use only disposable
AAA alkaline batteries. Do not use rechargeable batteries.
1. Move headphone power switch to the "OFF" position.
2. Use the lift tab near the center of the left earcup to open the battery compartment.
3. Insert one AAA battery, observing correct polarity as marked.
4. Close the battery compartment cover.
Using your headphones
Listening to music/audio
1. Connect the straight end of the included headphone cable to the port on the left
earcup, making certain the plug is firmly seated.
2. Connect the right angle end of the headphone cable to the headphone jack of
your audio device. Use the included airline adapter to connect to typical airline
audio systems.
3. Wear the left earpiece (marked L) on your left ear; and the right earpiece (marked R)
on your right ear. Adjust the headband as needed for a comfortable fit.
headphones use active noise-cancelling
/
") stereo mini-plug and
1
ATH-ANC20 Active Noise-Cancelling Headphones
4. To activate noise-cancelling function, move the power switch up; the power indicator
should light (red). (If you do not wish to use the active noise-cancelling function, move
power switch to the down position.)
5. Turn on your audio device. (Volume should be set at a low level at first; adjust as
necessary on audio device.) To prevent damage to your eardrums, never use
excessive volume levels.
There is an in-line volume control on the cable provided with your ATH-ANC20 headphones,
which you may use to adjust volume of your music. Note that the maximum volume heard
through the headphones is limited by the setting on your music source. If the volume on
your source is at the minimum setting, you may not be able to hear your music adequately.
Noise-cancelling only
To activate noise-cancelling function, move the power switch on your headphones to the
"ON" position; power indicator should light (red). In this case, there is no need to connect
the headphone cable; simply turn the headphones on and wear them.
After using
When you have finished using your headphones, move the power switch to the
down position.
Troubleshooting
Problem
Ambient noise is not reduced
Headphones produce
rumbling noise
Sound has become distorted
Specifications*
Driver: 40 mm, active noise-cancelling; Frequency Response: 20 – 20,000 Hz;
QuietPoint
Active Noise Reduction: Up to 15 dB; Sensitivity: 100 dB (ACTIVE),
94 dB/mW (PASSIVE); Impedance: 20 ohms (ACTIVE), 15 ohms (PASSIVE);
Maximum Input Power: 100 mW; Battery: AAA (alkaline);
Battery Life: Up to 40 hours, typical (alkaline); Weight: 104 g (3.7 oz), without cable and
battery; Cables: Detachable 1.2 m (3.9') with 3.5 mm (
volume control; Connector Input: 3.5 mm (